ПРАВОСЛАВНО ПОМАГАЛО

 
ПРАВОСЛАВНО ПОМАГАЛО

 
Рейтинг: 3.00
(1010)
ПРАВОСЛАВНО ПОМАГАЛО
ЧЕТЕТЕ ПАИСИЕВАТА ИСТОРИЯ
АУДИО ИСТОРИЯ
ПРАВОСЛАВНА МУЛТИМЕДИЙНА БИБЛИОТЕКА"ПРАВОСЛАВНО ХРИСТИЯНЧЕ"
Поредицата от филми на БНТ "ПЪТ КЪМ ГОЛГОТА"
ПРАВОСЛАВНИ ЕЛЕКТРОННИ КНИГИ
ПРАВОСЛАВНА ПСИХОЛОГИЯ И ПСИХИАТРИЯ
БОГОСЛУЖЕБНИ ПОСЛЕДОВАНИЯ,МОЛИТВИ
МОЛИТВИ ПРИ РАЗЛИЧНИ СЛУЧАИ
СБОРНИК ОТ АКАТИСТИ И КАНОНИ
БОГОСЛУЖЕБНИ ТЕКСТОВЕ
ОСНОВОПОЛОЖНИ КНИГИ НА АРХИМАНДРИТ СЕРАФИМ
Игумен Никон (Воробьов). За нас е оставено покаянието (Писма)
СВТ. ИГНАТИЙ БРЯНЧАНИНОВ-АСКЕТИЧЕСКА ПРОПОВЕД И ОПИТИ
АУДИО И ТЕКСТОВИ ПРОПОВЕДИ НА СВТ. СЕРАФИМ СОБОЛЕВ
МАРГАРИТ-Духовни цветя
ДУХОВНО ОГЛЕДАЛО-ПОЯНИЕ И ПОСТ
БЪЛГАРСКИТЕ МАНАСТИРИ-ПРЕЗЕНТАЦИИ
"ПРАВОСЛАВНО ХРИСТИЯНЧЕ"-ПЕЧАТНО ИЗДАНИЕ
ДУХОВНА БЕСЕДА-ПЕЧАТНО ИЗДАНИЕ
ВСИЧКО ЗА СВ. НИКОЛАЙ ЧУДОТОРЕЦ
НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ ЗА МИТРОПОЛИТ КЛИМЕНТ ТЪРНОВСКИ(Васил Друмев)
НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ ЗА БАТАШКИТЕ НОВОМЪЧЕНИЦИ
СЪТВОРЕНИЕ, А НЕ ЕВОЛЮЦИЯ
ФИЛМИ ЗА БЛАГОДАТНИЯ ОГЪН
ПРАВОСЛАВНИ ДОКУМЕНТАЛНИ И ИГРАЛНИ ФИЛМИ
ДЕТСКИ ЦЪРКОВНИ ПЕСНИ
СРЪБСКИ ПРАВОСЛАВНИ ПЕСНОПАНИЯ-Солистка Дивна Љубоjевић.
ИКОНИ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА-ИСТОРИЯ И МОЛИТВИ
МИРОТОЧИВАТА ИВЕРСКА МОНРЕАЛСКА ИКОНА НА БОЖИЯТА МАЙКА
В ПОМОЩ НА КАЯЩИЯ СЕ
ЗА ЦЪРКОВНИТЕ ТАЙНСТВА
РЕЛИГИОЗНО ТВОРЧЕСТВО
ИЗПРАТЕТЕ ПРАВОСЛАВНА КАРТИЧКА
СПОДЕЛЕТЕ МНЕНИЕ


ПАЗИ ВЯРАТА СИ, БЪЛГАРИНО БРАТЕ! ДУХОВНО НАСЛЕДСТВО-СРЪБСКИ СВЕТЦИ ПОСЛАНИЕ КЪМ МЛАДЕЖИТЕ ПОРЪЧАЙТЕ КНИГИ В ОНЛАЙН КНИЖАРНИЦА ДАРЕНИЕ ЗА САЙТА

ДУХОВНА БЕСЕДА-ПЕЧАТНО ИЗДАНИЕ / ДУХОВНА БЕСЕДА-бр.196

ДУХОВНА БЕСЕДА-бр.196
25.11.07 10:58

Автор:Издание на православния катедрален храм "Успение на Пресвета Богородица" - София
4.ХІ./22.Х.2007 год.Неделя 23-та сл. Петдесетиица
Вземи в gLOG

СВЕТИТЕ ОТЦИ ОТНОСНО БОЖИЯ ПРОМИСЪЛ ЗА ХОРАТА   В   СКЪРБИ
/продължение от бр. 195/
Св. Йоан Златоуст пише: "Бог може още днес да прекрати всички бедствия които се случват с нас, но Той няма да прекрати скръбта докато не види, че сме се очистили, докато не види, че в нас е настанала промяна към по-добро и е настъпило твърдо и непоколебимо покаяние. ..Който допуска изпитанието. Сам (най-добре) знае времето, кога да го прекрати...Бог по-силно от тебе, подхвърления на изпитание, желае да угаси огъня на скърбите, но Той очаква твоето спасение. Той не оставя душите ни нито в постоянен покой, нито в продължителна скръб, като едното и другото устройва според Своята мъдрост. Не допуска постоянно да се наслаждаме на покой, за да не станем безгрижни, но не допуска също да останем в постоянна скръб, за да не паднем духом и да не стигнем до отчаяние." "Всичко, което е от Госпо­да, въпреки нашето произволение трябва да приемаме като най-доброто за нас - разсъждава свт. Теофан Затворник. И това не е отвлечено разсъждение, а истина, потвърждавана от ежедневния християнски опит. Във всяка скръб, която ни се изпраща, трябва да виждаме протегнатата към нас за добро Божия ръка. Обичай­ки своите верни християни, Господ ги води по пътя на много скърби и болести към по-големи душевни блага и това наистина е Божия милост и знак за Неговата отеческа любов." Така е, защото Господ промисля (грижи се) за хората като Благ по естест­во. Как може да не се грижи за Своите твари Този, Който ги е създал заради Своята благост. Преп. Варсонуфий Велики пише: "Никой от небесните сили, нито от Неговите истински раби на земята, никой не е състояние да изрази както трябва колко голя­ма е Неговата благост с която желае да помилва човешкия род. Но се бави да ни избави от болестите и скърбите, които понася­ме, за да засили нашето търпение, нужно за спасението ни, както и Сам учи: "С търпение спасявайте душите си. "/Лука21:19/
Скърбите и нещастията, които се случват на християните са действие на Божията любов, за което пише ап. Павел в посла­нието си към евреите: "Защото Господ наказва когото обича; бичува всеки син, когото приема. Ако търпите наказание, Бог постъпва с вас като със синове. Защото кой е тоя син, когото баща му не наказва? Ако пък оставате без наказание, на което всички станаха съучастници, тогава сте незаконни деца, а не синове. "/Евр.12:6-8/ След като Бог като най-благ изпраща стра­дания, следва, че и в страданията има определено благо. Св. Тихон Задонски пише: "Каква радост и утешение могат да бъдат по-големи от това да бъдеш обичан от Бога и да бъдеш приет в Неговата бащинска милост. Кръстът и страданията са признак на Божията отеческа любов към нас."
В изпращаните ни скърби откриваме не само Божията премъдрост и любов, но и Неговата правда, защото Божият съд (Божието отсъждане) е праведен. Така Господ помилвал благо­разумния разбойник, осъзнал своята вина и изповядал Божията благост и праведност, но се наложило освен кръсните страдания да понесе пребиване (счупване) на пищялите и три часа да виси само на ръцете си в ужасни мъчения. Ако християнина съгреши, но силата на праведния Божий съд, за да избегне вечно нака­зание, трябва при покаянието си да понесе и някакво временно наказание - някаква болест, бедствие, безчестие или друга скръб. Останалото запълва Божията милост. Споменатият благо­разумен разбойник разбойничествал 30 години, а понесъл наказа­ние само три часа висене на кръста с пребити пищяли. Преп. Исаак Сирин пише, че: "Трудовете на покаянието и другите скърби служат като средство за предпазване от страстите, за тяхното отблъскване и усмирение, докато прошение на грехове­те получаваме от Божието милосърдие чрез заслугите на Христа Спасителя."
Преп. Марк Подвижник пише, че: "Божията правда в скърбите се проявява в това, че те ни постигат съразмерно със собствената ни виновност, Всевиждащия Бог ни определя дос­тойно въздаяние както за делата, така и за помислите и произ­волните намерения." В светото Евангелие е казано: "С каквато мярка мерите, с такава ще ви се отмери. "/Лк.6:38/ Оскърбил си ближния, очаквай същото и за себе си; заграбил си полагащо­то се на бедните, притеснявал си бедни и беззащитни, унижавал си ближния с обидни думи, клеветил си, лъгал си, развратничел си, или си търсил удоволствие и утеха изключително във вре­менните блага - за всичко това очаквай полагащото ти се въз­мездие! "Каквото посее човек, това и ще пожъне. "/Гал.6:7/ Преп. Марк продължава: "Между посяването и жътвата има из­вестно време. Така Господ не винаги веднага изпраща наказание за сторената вина. Праведният съд и въздаянието за вината се разтварят и сякаш се задържат от Божията милост и дълготърпение."
Св. Йоан Златоуст пише: "Когато се наслаждаваме на бла­годенствие и продължаваме да живеем порочно — от това трябва да чувстваме особено съкрушение...Когато Бог ни изпраща наказания, така да се каже на части, с това облекчава наказа­нието за греховете. Обратно, когато дълготьрпи всички наши прегрешения, с това ни подоготвя по-голямо наказание, ако про­дължаваме да прибиваваме в греховете си." Ако и за праведни­ците е необходимо наказание, колко повече това очаква грешни­ците.
 
Като виждат благополучието на грешниците на земята и че те не получават наказание за своето нечестие, мнозина се съблазняват, дори такива, които водят внимателен духовен жи­вот. Така прор. Иеремия със скръб се обръща към Господа: "За­що пътят на нечестивците успява и всички вероломци добру-ват?"Иер.\2:\/ А пророк Давид възклицава: "Колко е благГос-
под ...към чистите по сърце! Пък аз - безмалко се не разклатиха нозете ми, безмалко се не подхлъзнаха стъпките ми, - аз пък завидях на безумните, гледайки добруването на нечести­вите, защото за тях няма страдания до смъртта им, и си­лите им са крепки"/Пс.72:1-4/ Праведният Иов също стигал до множество подобни въпроси. Християнинът обаче не бива да стига до такива смущения, защото той е приел ясното евенгелско учение за бъдещето - за геената и за Небесното царство, както и за това че всекиму ще бъде въздадено според заслугите. От всички наказания за грешната неразкаяна душа най-страшното е да остане свободна от всякакви скърби и да изживее в благополучие земния си жи­вот.
Мнозина приписват това което им се случва, болести и скърби, бедствия и наказания, на сляпа случайност, на законите на природата — така не вярват нито в бъдещия живот, нито в зас­трашаващия ги Божий гняв, нито във въздаянието за греховете тук, или неминуемо след смъртта. Св. Тихон Задонски пише: "Омрачени от такова безбожно мислене, те лесно се устремяват към всякакви беззакония и неправди, където ги тласкат похотта и злобата". Св. Василий Велики в писмото си до жителите на Никопол, постигнати от тежки бедствия, пише: "Когато виждам, че и злото преуспява, и вашето благоговение е преуморено и доведено до изнемога от непрестанните бедствия, тогава и аз губя бодрост на духа. Но когато отново си представя великата Божия ръка, когато помисля че Бог (най-добре) знае как да пов­дигне отхвърлените и че обича праведните, знае как да съкруши гордите и да смъкне от престоли силните - тогава чувствам про­мяна и отново с духовен възторг се укрепвам и изправям с нови надежди. Само не изнемогвайте в молитвите си и на всички по­кажете ясен пример на търпение - и Господ скоро ще ни даде тишина и избавление от скърбите."
Св.Иоан Златоуст разсъждава: "Мнозина и тук, на земята биват наказвани, и след смъртта осъдени, други само тук, а трети само там...След като Бог не гледа на лице, както с в действителност, защо едного наказва, а друг си умира ненаказан?...Когато Бог наказва тук, с това дава да се разбере, че от тези, които не са наказани в този живот, Той ще потърси отговор след смъртта. Когато не наказва, с това те заставя да вярваш, че след напускане на този живот следва Страшния Съд. Ако Той не би желал да въздава всекиму заслуженото, то и тук не би наказвал или наг­раждавал никого...Ако видиш праведник да скърби и да търпи беди, не падай духом (от смущение) - защото тези нещастия му приготвят още по-светли венци. Въобще, всяко наказание, ако то постига грешника — това е за облекчаване на греховете, ако е за праведника - това прави душата му още по-светла. Така и едините и другите получават голяма полза от скърбите, стига да ги понасят с благодарност." Преп. Марк Подвижник пише: "Скър­бите и изобличенията, които ни постигат, на глед не винаги са подбни на нашите вини, но в духовно отношение те носят пъл­ната правда. Това можем да разберем от примерите в Свещеното Писание. Нима загиналите под разрушената Силоамска кула ня­кога са събаряли кули над други хора? Или отведените в 70-годишния плен във Вавилон някога сами са пленявали дру­ги?...Така и ние биваме наказвани от постигащите ни скърби навреме и както е необходимо за покаяние, но не винаги по по­добен на нашите грехове начин, нито непосредствено след тях, нито по начина по който ние сме грешили. Тази отсрочка на времето и несходство с постигащите ни скърби спрямо нашите вини води мнозина към неверие в Божията правда." Св. Василий Велики обяснява: "От бедствията, които ни се случват, едни ни постигат като наказание за греховете, други — за нравствено изп-равление, а трети - за унищожение на безнадеждните (да се поп­равят), както е било с фараона." Св. Йоан Касиан казва, че: "Из­кушенията със скърби се изпращат за изпитване на вярата и доб­родетелите, за очистване от грехове и за смирение, за наказание за сторени грехове и за проява върху нас на Божията слава. Нак­рая — за поразяване на тези, които вече са преминали мярката на нечестието."
Адаптиран превод от: Г ШИМАНСКИЙ, УЧЕНИЕ СВЯТЬІХ ОТЦОВ...,стр.378- 391 , М. 2006 год.


Из поученията на   игумения   АРСЕНИЯ /СЕБРЯКОВА/

/1833 -1905/
Упразднитеся и разумейте,яко аз есм Бог-за да бъде прието макар и отчасти това, необходимо е сърцето да бъде упразнено (изчистено, освободено) от всякакви чувства, а умът от всякакъв помисъл. Като нарушаваме Божиите заповеди, ние грешим и пред Бога, и пред хората, и пред своята съвест - така попадаме не само под Божия, но и под човешкия съд. Като ос­кърбяваме Господа и безчестим в себе си и чрез себе си Неговата слава, ние постоянно вредим на ближните като ги съблазняваме, увличаме ги в грях, даваме им пример на греховен живот, не им отдаваме нужното за общата ни взаимопомощ по пътя на спасе­нието. Така справедливо заслужаваме човешкия съд. Този съд се изразява в осъждане, злословие, клевети, ненавист и всякакви постъпки, свързани с това тяхно осъдително отношение към нас като: гонения, мъчения, смърт. Затова трябва да приемем това тяхно отношение като достойно въздаяние и винаги да се чувст­ваме техни длъжници.

 

Докато разсъждаваме по плът, ние виждаме ближния съ­що като наш длъжник — изискваме от него както законната прав­да, така и благодатната святост, като общо достояние за човеци­те. Когато не получим този дълг, ние го осъждаме, ненавиждаме, гоним и измъчваме. Но когато се ръководим от Духа, когато Бо­жият Дух излива в нашия дух цялото богатство на Своята бла­гост - тогава от ближния не искаме нищо, прощаваме му дълга към нас, дори преставаме да виждаме в него свой длъжник.
Човешката немощ се изразява най-вече в изменчивостта, на която постоянно е подложено човешкото естество. След като умът (започне да) разбира духовните неща, той отново е способен да приема нечисти и скотски помисли. След святите усещания, чувствата (отново) преминават към плътски и низки усещания. От мир, радост, ревност за добродетелите, душата преминава в смущение, печал, униние. Това свойство на изменчивост (непостоянство) е присъщо на човешкото естество и осо­бено добре се познава от тези, които са устремили всички сили на душата си да работят в Божия дом, пред Неговото лице, да държат ума си в непрестанно поучение на Неговото име (бого-мислие), сърцето си по пътищата на Неговите заповеди, душата си в подножието на Неговия Кръст. След като от опит познаят изменчивостта на естеството, чрез това познание те достигат до дълбоко смирение, което не допуска да паднат в гордост в дните на вътрешен мир, нито в униние и отчаяние в дните на смуще­ние. Заживяват в страх, който опазва техните трудове, като но време на вътрешен мир ги кара да очакват идващи борби.
Способността (склонността) към изменчивост действа особено силно когато в душата има твърде много огън на естест­вото т.е. страстност. Св. Игнатий Богоносец казва: "В мене няма огъня на веществената любов, но има вода течаща и вопиюща -върви към Небесния Отец!" Тази течаща вода угася огъня — тя е (благодатта на) Светия Дух.
Никаква човешка добродетел не може да погаси този огън, не може да намали силата му. Но правилно извършваните добродетели, принасят плод - вкусването на духовните плодове запознава вътрешните чувства с живите, чисти, сладостни усе­щанията богообщението). След тяхното вкусване остлабва же­ланието за вкусване на плътски, нечисти и страстни усещания. Например, добродетелта на мълчанието, разумно прилагана, от­сича всяка дума, всеки помисъл и всяко ненужно дело, като принася плода на тишината на помислите и душевния мир. Кога­то душата вкуси от този плод, тя пази мълчание, или, ако го за­губи, стремително се връща към него - не затова, че мълчанието е заповед на монашеския живот, а заради сладостта на плода, който е имала докато е била в мълчание. Така, самият плод, кой­то се получава от вършенето на определена добродетел, поддър­жа желанието да живеем добродетелно.
Когато дойде съвършеното (състояние), тогава това което е частично изчезва. Оръдията на добродетелите стават ненужни,
когато духовната нива принася изобилен плод. Но за тези, в кои­то още е живо веществото на огъня (страстността), много важно е да пазят себе си в пътя на Божиите заповеди. По думите на Спасителя, да изминат пътя на добродетелите и като (се удосто­ят да) получат вкуса на духовните плодове, да не се бавят ( да не се задържат) в отклоненията, които се случват в резултат на из-менчивостта на нашето естество, да не разнежват своя (придобит за духовното) вкус с чувствени (от греховната природа на наша­та душа) усещания. Ако си паднал- стани, добре е, че има къде да стъпи ногата ти (в опитното ти упование на Господа). Бързай­те (в старанието и усърдието си) да се утвърдите в пътищата на Неговите заповеди (и от личен опит да усетите обновлението на душите си).
/Продължение в следващия брой/
Адаптиран превод от: ПУТЬ НЕМЕЧТАТЕЛЬНОГО ДЕЛАНИЯ, Игумения Арсения..., стр.225-230, М., 2002 год.
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1854