ПРАВОСЛАВНО ПОМАГАЛО

 
ПРАВОСЛАВНО ПОМАГАЛО

 
Рейтинг: 3.00
(1010)
ПРАВОСЛАВНО ПОМАГАЛО
ЧЕТЕТЕ ПАИСИЕВАТА ИСТОРИЯ
АУДИО ИСТОРИЯ
ПРАВОСЛАВНА МУЛТИМЕДИЙНА БИБЛИОТЕКА"ПРАВОСЛАВНО ХРИСТИЯНЧЕ"
Поредицата от филми на БНТ "ПЪТ КЪМ ГОЛГОТА"
ПРАВОСЛАВНИ ЕЛЕКТРОННИ КНИГИ
ПРАВОСЛАВНА ПСИХОЛОГИЯ И ПСИХИАТРИЯ
БОГОСЛУЖЕБНИ ПОСЛЕДОВАНИЯ,МОЛИТВИ
МОЛИТВИ ПРИ РАЗЛИЧНИ СЛУЧАИ
СБОРНИК ОТ АКАТИСТИ И КАНОНИ
БОГОСЛУЖЕБНИ ТЕКСТОВЕ
ОСНОВОПОЛОЖНИ КНИГИ НА АРХИМАНДРИТ СЕРАФИМ
Игумен Никон (Воробьов). За нас е оставено покаянието (Писма)
СВТ. ИГНАТИЙ БРЯНЧАНИНОВ-АСКЕТИЧЕСКА ПРОПОВЕД И ОПИТИ
АУДИО И ТЕКСТОВИ ПРОПОВЕДИ НА СВТ. СЕРАФИМ СОБОЛЕВ
МАРГАРИТ-Духовни цветя
ДУХОВНО ОГЛЕДАЛО-ПОЯНИЕ И ПОСТ
БЪЛГАРСКИТЕ МАНАСТИРИ-ПРЕЗЕНТАЦИИ
"ПРАВОСЛАВНО ХРИСТИЯНЧЕ"-ПЕЧАТНО ИЗДАНИЕ
ДУХОВНА БЕСЕДА-ПЕЧАТНО ИЗДАНИЕ
ВСИЧКО ЗА СВ. НИКОЛАЙ ЧУДОТОРЕЦ
НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ ЗА МИТРОПОЛИТ КЛИМЕНТ ТЪРНОВСКИ(Васил Друмев)
НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ ЗА БАТАШКИТЕ НОВОМЪЧЕНИЦИ
СЪТВОРЕНИЕ, А НЕ ЕВОЛЮЦИЯ
ФИЛМИ ЗА БЛАГОДАТНИЯ ОГЪН
ПРАВОСЛАВНИ ДОКУМЕНТАЛНИ И ИГРАЛНИ ФИЛМИ
ДЕТСКИ ЦЪРКОВНИ ПЕСНИ
СРЪБСКИ ПРАВОСЛАВНИ ПЕСНОПАНИЯ-Солистка Дивна Љубоjевић.
ИКОНИ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА-ИСТОРИЯ И МОЛИТВИ
МИРОТОЧИВАТА ИВЕРСКА МОНРЕАЛСКА ИКОНА НА БОЖИЯТА МАЙКА
В ПОМОЩ НА КАЯЩИЯ СЕ
ЗА ЦЪРКОВНИТЕ ТАЙНСТВА
РЕЛИГИОЗНО ТВОРЧЕСТВО
ИЗПРАТЕТЕ ПРАВОСЛАВНА КАРТИЧКА
СПОДЕЛЕТЕ МНЕНИЕ


ПАЗИ ВЯРАТА СИ, БЪЛГАРИНО БРАТЕ! ДУХОВНО НАСЛЕДСТВО-СРЪБСКИ СВЕТЦИ ПОСЛАНИЕ КЪМ МЛАДЕЖИТЕ ПОРЪЧАЙТЕ КНИГИ В ОНЛАЙН КНИЖАРНИЦА ДАРЕНИЕ ЗА САЙТА

ДУХОВНА БЕСЕДА-ПЕЧАТНО ИЗДАНИЕ / ДУХОВНА БЕСЕДА-бр.258

ДУХОВНА БЕСЕДА-бр.258
08.04.10 18:22

Автор:Издание на православния катедрален храм "Успение на Пресвета Богородица" - София
21.03/8.03.2010 год. Неделя 5-та на Вел. пост, преп. Мария Египетска
Вземи в gLOG
Преп. АМВРОСИЙ ОПТИНСКИ ЗА ДОСТОЙНСТВОТО НА СМИРЕНИЕТО
Няма по-високо дарование от дара на смирението, как­то и Сам Господ казва: „който се смирява ще бъде възнесен". Това    дарование    търси и     към     него се     стреми.
Второто дарование след смирението е очистването от страстите, най-вече от главните: от славолюбието, от сластолюбието и тънкото любостежание. След очистване на душата от страстите, следва по Божия милост, и нейното възкресение и съединение с Господа, стига душата като остави всичко и всич­ки, с цяло сърце и с цялата си любов да се прилепи към Господа.
Но като изпитал тази любов, ап. Йоан Богослов, ясно показва какво може най-много да й навреди и кой е главният и не­достатък, който с всички сили трябва да се погрижим да попра­вим. Той казва: "Koйmo каже: "любя Бога", а мрази брата си, лъжец е."/1Ин.4:20/ Въпреки че тук е представен най-грубия недостатък на любовта, но желаещите да се приближат към Бога трябва да се грижат да изкоренят в себе си дори и най-малкото неразположение към ближния. Затова и чрез апос­тол Павел ни е дадена заповед: „благославяйте вашите гоните­ли, благославяйте, а не кълнете. "/Рим. 12:14/ И по-нататък до­бавя: „не въздавайте никому зло за зло...ако е възможно, докол­кото зависи от вас, бъдете в мир с всички човеци. "/Рим. 12:17-18/ За да достигнеш такова настроение на духа, моли се по-често най-вече за онова лице, с което не можеш да общуваш добродушно, а и то те избягва. По Божие допушение това е из­питание за двама ви, за да познаете своята немощ и за смирение.
Всички свети отци дават едногласен отговор и съвет в подобни случаи: победата във всяко изкушение е смирението, самоукорението и търпението, разбира се, при измолване на помощ свише. Моли се за това на Царицата Небесна и на всички Божии угодници, към които изпитваш особена вяра, да ти по­могнат да се избавиш от бесовската прелест (да мислиш по на­чин, различен от този).

ЗА СТЕПЕНИТЕ НА СМИРЕНИЕТО 
Когато миналия път те поздравявах с рождения ден, по­желах ти духовно възраждане. Сега, по същия повод, сърдечно ти желая духовен възход по съответстващите и законни степени за това. От тях първо и най-главно е познанието на нашата дъл­бока душевна и телесна немощ. Втората законна степен е самоу­корението т.е. във всички неприятни и скръбни случаи да обви­няваме себе си, а не другите. Третата степен е търпението с бла­годарност на скръбните изкушения, които срещаме и ни пости­гат. От тези трите се ражда четвъртата степен - началото на смирението, само при условие, че първите три са били сраство-рени с вярата и молитвеното призоваване на Господа, съгласно правилата на Православната църква и наставленията на свв. от­ци, които опитно са изминали духовния живот и са ни посочили пътищата на спасението. Ще кажа най-просто - независимо дали по (споменатите) степени, дали равномерно или не, важното е винаги да се стараем да ходим в смирение съгласно Господните заповеди.

ЗА КРАТКИЯ ПЪТ НА СПАСЕНИЕТО
Ще ти напиша с искрено доброжелателство как да вър­виш по най-краткия християнски път, по който разумните дости­гат до лицезрение на Христа, а неразумните, които го презират, се лишават от това. В посланието си до Евреите, св. ап. Павел пише: „Залягайте да имате мир с всички и святост, без която никой няма да види Господа."/Евр.12:14/ А как се достига не са­мо мира, но се и изпълнява закона Христов, същият апостол указва краткия път за това с думите: Понасяйте един другиму теготите,   и   такаизпълнете   закона  Христов." /Гал.6:2/
За външните неща не следва задълго да се грижим и замисляме, но трябва всячески да се стараем, да не би поради самоугодие да попречим на спасението на ближния, на душевния му мир и духовния му успех. Християнски дълг е да съдействаме за спасението на ближния, а не да го възпрепятстваме. Страхът, който се явява по време на молитва считай за изкушение на врага, който се старае да откъсне от молитвата всеки, желаещ да се моли. Когато пристъпваш към молитва ограждай се със зна­мението на кръста и продължавай да се молиш. С течение на времето, по Божия милост, ще се избавиш от това изкушение, стига да започнеш по-малко да се гневиш и да се удържаш от осъждане на другите. Казано е кратко: ,През много скърби трябва да влезем в царството Божие. "/Деян.14:22/.Помни това и се старай да търпиш всичко неприятно и скръбно, което те постига. Прощавай и на разбиращия и на неразбиращия по ду­мите на Господа: Прощавайте, и простени ще бъде­те. "/Лк.6:37/ Ето какво означава да се умъдряваш за спасение. Милостта, снизхождението към ближните и прощаване на тех­ните недостатъци е най-краткия път към спасението. В светото Евангелие е казано: „Не съдете, и няма да бъдете съдени; не осъждайте, и няма да бъдете осъдени; прощавайте, и просте­ни ще бъдете."/Лк.6:37/ А също: „Милост искам, а не жертва. "/Мат.9:13/, „Милосърдният ще бъде помилван."/Притч.17:5/
Древните християни поради великата си духовна ревност усърдно се подвизавали в пост и всенощни бдения, упражнявали се в продължително псалмопение и молитви. В наше време, по­ради слабост и нерадение, ние сме чужди на тези добродетели. Затова, нека се погрижим да изпълним поне това най-необходимото, което апостолът ни заповядва с думите: онасяйте един другиму теготите, и така изпълнете закона Хрис­тов."/Гал.6:2/. Но изпълнението на тази заповед и извършването на тази добродетел е невъзможно без смирение и търпение, за­щото смирението дава сила на всяка добродетел, а без търпе­ние не се върши никое добро дело. Според свидетелството на преподобните Калист и Игнатий, любовта, милостта и смире­нието се различават помежду само по своите наименования, докато силата и действието им са еднакви. Любовта и милост­та са невъзможни без смирение, а смирението е невъзможно без любовта и милостта. Тези добродетели са непобедими оръжия срещу дявола, които той и цялото бесовско множество дори не могат да гледат.

ГОСПОД ГЛЕДА НА НАМЕРЕНИЯТА
Господ гледа не на нашите външни действия, а на намеренията ни - защо постъпваме точно по един или друг начин, затова, ако намеренията ни са добри, можем да бъдем спокойни.
Затова в никакъв случай не бива да съдим и другите, защото
ние виждаме само външните им постъпки, а съкровените подбуди и намерения по които тези постъпки ще бъдат съдени, знае единствено Сърцеведеца Бог.
Всеки от вас да изпълнява своите дела с добри на­мерения и с християнско разположение да постъпва относно ду­мите и действията си. Хората гледат на видимото, докато Господ гледа на вътрешното разположение на човека и действията му по съвест, както по отношение на другите, така и към самия себе си.

ЗА ДУХОВНАТА РАЗСЪДИТЕЛНОСТ 
Св. Григорий Синаит пише: „Необходима е голяма разсъдителност за разпознаване разликата   между доброто и зло­то...Известни са действия на благодатта, които бесовете, макар и да се преобразяват, не могат да дадат - нито кротост, нито тихост, нито смирение, нито ненавиждане на света, нито стихване на сластите и страстите — всички те са действия на благодатта. Бесовските действия са: надменност, високомъдрие, страхове и всяко зло."
Пишеш, че понякога те напада някаква мъчителна, необуздана, безобразна, свирепа дяволска радост, която ужасно те изморява и че всяка душевна скръб е по-поносима от тази безоб­разна радост. Сама виждаш, че тази радост идва от страната на противника, но заедно с това трябва да знаеш, че тази противна радост не те посещава без причина. Очевидно, че някога, поради неопитност и невнимание, ти си приемала тази измамна и пре­лестна радост за истинска.

ЗА БЕЗМЪЛВИЕТО В СВЕТА 
Наставлението да не се обръщаме свободно към другите, на славянски се изразява като: „да имаш бездързновеност" т.е. да не се месиш в чуждите дела, да избягваш запознанства и връзки без това да е необходимо. Също - да не си позволяваш неумест­ни разсъждения и преценки: да говориш кратко и при нужда, при това само по темата (на разговора). Но ще кажа, че това поведе­ние е трудноизпълнимо не само за вас (хората в света), но и за нас (монасите). Затова нашият блажен старец Макарий, който сам се придържаше към пътя на самоукоряването и опознаване на своята немощ, учеше и другите да правят това, защото без смирение дори и тези които постъпват правилно няма да се оп­равдаят.

ЗА БЛАГОТВОРИТЕЛНОСТТА
Ние се ползваме от указанията на нашия покоен старец Макарий, въз основа на думите на преп. Петър Дамаскин, че спасението на човека се осъществява между страхът и надежда­та, за това че не бива да се отчайваме, както и че не бива да се надяваме безполезно. И двете крайности са душевредни и опас­ни. Чрез притчата за митаря и фарисея Господ ясно посочва, че виновните и слаби грешници чрез смиреното покаяние могат да получат не само спасение, но и оправдание. Както и човек, безг­решен на вид и с различни видими добродетели, може да бъде отхвърлен от Бога заради горделивия си начин на мислене...
Ако ап. Иаков говори относно делата, че вярата без дела е мъртва, но казва това не просто, а посочва жестокосърдието и немилосърдието на този, който има възможност да благотвори на ближния в нужда и не го прави. Той казва: "Ако един брат или сестра са голи и нямат дневната храна, а някой от вас им рече: идете си с миром, грейте се и насищайте се, пък не им да­де; що е потребно за тялото - каква полза?"/Иак.2:15-16/
Ап. Павел още по-ясно говори, че не трябва много да се надяваме на видимата благотворителност, а повече да се грижим за придобиване на милосърдие...и любов към ближния: „И да раздам всичкия си имот, да предам и тялото си на изгаряне, -щом любов нямам, нищо не съм."/1Кор. 13:3/
Преп. Варсонуфий Велики казва, че ако някой има кол­кото за себе си, и каже на просещия „нямам", той няма да излъже, защото действително няма толкова, че да раздава. Казано е и в Стария Завет - благотвори на искащия ти, колкото ръката ти може (да даде, колкото са ти възможностите).
Като същност на християнските дела се разбира изпълнението на животворните Божии заповеди чрез които се очиства сърцето на човека, а не просто голите видими дела.

ЗА СМИСЪЛА НА СКЪРБИТЕ
Хората винаги са се оплаквали от различни скърби, на-пасти и болести...почти всички се оплакват и от тежки обстоя­телства (в живота си). Това изобщо не бива да ни очудва. А и тукашния живот не е нищо друго, освен подготовка за бъдещия живот. Кой както проведе земния си живот, съобразно с това ще получи и участта си в бъдещия - или блажена или злополучна.
Всички християни, особено правовярващите, желаят да наследят блажената участ в бъдещия живот. А за да получат то­ва, неизбежно трябва да понесат различни скърби и болести, според казаното в Словото Божие: ,През много скърби трябва да влезем в царството Божие. "/Деян. 14:22/
Хората се делят на праведни и грешни, но нито едните нито другите не са осовободени от различни скърби и болести, както е казано в псалмите: много са скърбите за праведните; много са раните за грешния. Св. цар Давид увещава първите да не изпадат в малодушие, като ги уверява, че Господ ще ги изба­ви от всички скърби, а вторите т.е. грешните увещава да не се отчайват...ако грешника с вяра и упование в покаянието прибег­не към Господа, той ще получи и помилване и прощение на гре­ховете. Всеблагият Господ изпраща различни скърби на правед­ните преди всичко - за да не отслабват в своите подвизи на бла­гочестието, и като се отклонят на противната страна, да не поги­нат. Второ - чрез тези скърби напълно да се очистят от греховете и страстите и така да получат още по-велико въздаяние в бъде­щия век. На грешните Господ изпраща ралични напасти и болес­ти, за да ги привлече към покаяние, както Сам говори в светото Евангелие: „не съм дошъл да призова праведници, а грешници към покаяние."/Мат.9:13/, а също: „покайте се, защото се приб­лижи царството небесно."/Мат.4:17/ А чрез пророк Исайя каз­ва: Премахнете лукавството от душите си...Тогава дойдете -и ще отсъдим. Да бъдат греховете ви и като багрено, - като сняг ще избеля; да бъдат червени като пурпур, като вълна ще избеля./Ис.1:16,18/ А на всички, на праведни и грешни, Господ говори: "Дойдете при Мене всички отрудени и обременени, и Аз ще ви успокоя; вземете Моето иго върху си и се поучете от Ме­не, понеже съм кротък и смирен по сърце, и ще намерите покой за душите си. "/Мат.11:28-29/
Укрепвайте себе си с вяра и надежда на Божието милосър-дие. Този, Който е сътворил света може и вашите дала да попра­ви. Кой може да се похвали, че не съжалява за грешките си в миналото? За тези грешки ние търпим временни скърби, за да се избавим от вечните, както устройва това за нас Промислящия Господ, като допуска различни изкушения за наше очистване и духовно обучение. С това цели да събуди в нас опитна и жива вяра, непосрамващо упование, както свидетелства за това ап. Павел с думите: „скръбта поражда търпение, търпението -опитност, опитността — надежда, а надеждата не посра-мя."/Рим.5:3-5/ Затова презирайте злите внушения на врага, кой­то по думите на ап. Петър: „като рикащ лъв обикаля и търси кого да глътне."/1Петр5:8/ или чрез грях или чрез безмерна скръб и отчаяние. Силен е Господ да ви защити както от вражиите нападения, така и от неприятностите, които ви смущават и терзаят душата ви.
Превод със съкращения от: Преподобный Амвросий
 
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

1.3887